4news.cz

  Sláine #1: Válečníkův úsvit

  Sláine patří do zlaté pokladnice britského nakladatelství 2000 AD a obzvlášť ve své rodné Anglii má početnou základnu fanoušků. Ta se nachází i u nás a ačkoliv je potřebně hlasitá, nedosahuje takového počtu, který by si tato komiksová ikona bezpochyby zasloužila. Čeští čtenáři mohou Sláineovy příběhy znát z jeho nepravidelných vystoupení v časopise Crew, dvojdílného speciálu z dneš již dávno pohřbené řady Modrá Crew, ale především z trilogie Sláine: Rohatý bůh. Ta se mohla pochlubit nejen skvělým příběhem, ale hlavně úžasnou kresbou Simona Bisleyho, bohužel značně nekvalitní zpracování celkový dojem silně sráželo. Proto nyní s knihou obsahující Sláineovy první povídky přichází nakladatelství Crew , aby s irským sekerníkem začalo pěkně od začátku, s čistým štítem.
  Sláine Mac Roth může na první pohled vypadat jako kopie slavného barbara Conana, tato postava Roberta E. Howarda se ale stala natolik ikonickou, že se jejímu srovnání nevyhnul a ani nevyhne žádný barbar fantasy povídek, nenechte se proto oklamat hned prvním dojmem. Na ten druhý totiž zjistíte, že se Sláineův svět, za kterým stojí jeden ze zakladatelů nakladatelství 2000 AD Pat Mills, od ostatních dost odlišuje a to především tím, že je postaven a inspirován keltskou mytologií. Už sám hlavní hrdina se svou oblíbenou sekerou Mozkohryzem je totiž mistrem takzvané „křeče obludnosti“, tedy bájné schopnosti založené na legendě o válečné zuřivosti a běsnění irského hrdiny Cú Chulainna. Díky této schopnosti začnou síly země proudit skrz Sláineovo tělo, což má za následek jeho proměnu v děsivé a obludné monstrum neznajíc přítele či nepřítele. Tato výhoda se bude hlavnímu hrdinovi určitě hodit, neboť Sláine zažije v irském mytologickém světě Tír na nÓg jedno krví promočené dobrodružství za druhým.
  Kniha Sláine #1: Válečníkův úsvit mapuje hrdinovy úplné začátky, kdy je Sláine vyhoštěn ze svého kmene Sessair a stává se z něj poutník brouzdající nepřátelskou zemí, doprovázený nesvědomitým a bezohledným trpaslíkem a jeho věrným sluhou Ukkoem. Naše dvojice si ale nežije zas až tak špatně, jak by se mohlo zdát, Sláine bojuje s monstry i žoldáky, za což si vydělá nemalou sumu peněz, kterou zase rychle provětrá cynický trpaslík Ukko. Sláine si užívá bohatství, dobrého vína i žen, a zabíjí své nepřátele i Bohy v té nejčistší tradici fanatsy žánru. Nic ale netrvá věčně a Sláine se rozhodne vydat se na dlouhou cestu návratu z exilu ke svému kmenu, když je nyní král po smrti, a cesta to rozhodně nebude nudná. Zažijeme bitvu s monstrem času, boj proti kněžím, kteří svou magií ničí okolní svět, zabráníme obětování života jedné dívky, získáme úhlavního nepřítele a vrcholem celé knihy je úžasná bitva s nebeskými piráty a létajícími loděmi.
  V knize se vystřídali hned tři kreslíři, tím prvním je Angela Kincaid, bývalá manželka autora série Pata Millse, která irskému sekerníkovi a jeho světu dává brzký, zato ale houževnatý a silný nádech, a ukazuje špínu a ohavnosti světa Tír na nÓg. Naproti tomu kresba již zemřelého Massima Belardinelliho nemusí vypadat na první pohled tak lákavě, nicméně si vás získá svým neústupným smyslem pro detail a perfektní konzistencí. To vyobrazení Sláineho v podání Mikea McMahona se liší někdy i panel od panelu, zato jeho silná linka dává ději úžasně temnou atmosféru a jednotlivým bojům potřebnou plynulost a dynamiku.
  Fanoušci odvážného a sebevědomého Sláineho Mac Rotha nebudou nad novou knihou určitě váhat ani vteřinu, vy ostatní, pokud jste se s tímto irským bojovníkem ještě nesetkali a jste fanoušci fantasy žánru, koupí komiksu určitě neprohloupíte, a přesto, že zde publikovaných deset povídek ještě kvalitou nedosahuje Sláineho pozdějších epických dobrodružství, je možnost přečíst si jeho první příběhy mimořádně lákavou nabídkou.
  Komiks vychází v brožované vazbě za cenu 329 Kč.

  Odkazy: Comic Book DB, Nakladatelství Crew, Pat Mills, Massimo Belardinelli, Angie Kincaid, Michael McMahon

  Tir-Na-Nog je brutální svět, domov válečných kmenů, kteří uctívají zlomyslné a lhostejné bohy. K jednomu z takových kmenů patří mladý barbar Sláine Mac Roth, který kromě své sekery ovládá i „křeč obludnosti“ díky které se dokáže změnit v zuřivé monstrum.
  V tomhle sborníku vám přinášíme úplně první Sláineova dobrodružství. Poprvé se setkáte jak s ním, tak s trpasličím parťákem jménem Ukko… a poprvé se pustíte do boje proti hrůzám jejich světa, temným mágům a armádám nemrtvých. To vše ve scénáři Pata Millse a promakané kresbě Mike McMahona a dalších.

  Komentáře

  Nikdo zatím nepřidal komentář.